Jak znaleźć swoją pasję i przeznaczenie

English  Deutsch

Inspirational-font-b-Quote-b-font-Motivational-Print-Black-White-Sign-Typography-Print-Motivational-Wall-Decor

Słowo pasja stało się bardzo modne. Mówi się, że z ludźmi z pasją chce się przebywać, że ich życie ma sens, a ci, którzy wykonują swoją pracę z pasją są świetni w tym co robią. Każdy z nas chciałby ją mieć. Idealnie by było połączyć przyjemne z pożytecznym i swoją pasję zamienić w zawód, ale nie każdy ma to szczęście. Warto też znaleźć coś, co się kocha robić i oddać się temu w wolnym czasie jako przeciwwaga dla życia zawodowego. Jest to łatwe jeśli mamy coś, dzięki czemu nasze serce bije szybciej. Ale jeśli nie, jest kilka sposobów by to znaleźć. Jeśli to nie pomoże – na końcu tekstu przeczytasz jakie jest moim zdaniem przeznaczenie każdego człowieka i jak każdy może ulepszyć świat.

Aby przybliżyć się do swojej pasji trzeba najpierw znaleźć trochę czasu tylko dla siebie. W ciszy i bez elektronicznych gadżetów, bo one zagłuszają nasz wewnętrzny głos. Usiądź więc w spokoju i zastanów się, a najlepiej zanotuj na kartce:

Co lubiłeś robić jako dziecko?

Przypomnij sobie co ci sprawiało przyjemność. Może ktoś cię pochwalił za coś i cię to zaskoczyło, bo dla ciebie ta umiejętność była oczywista? Jak lubiłeś spędzać czas? Czy jakaś kreatywna forma sprawiała ci przyjemność? Czy o czymś marzyłeś? Może należałeś do kółka zainteresowań w szkole? Często jest w naszym życiu coś, co daje nam radość i jako dzieci nas to pochłania. Jednak gdy dorastamy stwierdzamy, że nie mamy czasu na te „głupoty”, bo przyszła pora na zarabianie pieniędzy. Każdy potrzebuje środków do życia, ale jeśli praca nie jest równoważona zainteresowaniami to szybko można wpaść w pułapkę permanentnego zestresowania i destrukcyjnych zachowań. Nie jest to rzadkie zjawisko. To dlatego bary są pełne wieczorami, a centra handlowe w weekendy. Po prostu zapomnieliśmy jaka była nasza pasja i warto tę pamięć odświeżyć. Zaufaj swojej intuicji.

Daj się zainspirować

Czytaj, czytaj czytaj! Jeśli nie masz hobby to być może dlatego, że jeszcze o nim nie słyszałeś. Daj się zainspirować książką, dobrym filmem, artykułem, czy podcastem. Ja jestem ogromną fanką książek i podcastów. A może po piątej książce okaże się, że twoją pasją jest czytanie? Jeśli nie znajdziesz w książce nic ciekawego to nie był to stracony czas, bo czytanie zawsze rozwija. Ważne, by znaleźć codziennie choć chwilę na książkę. Świetnym źródłem inspiracji są podcasty. To audycje, których można słuchać w aplikacji na smartphone’a. Mnie rzadko można spotkać bez słuchawek na uszach.

Wypróbuj coś nowego

“Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj” Mark Twain

Otwórz gazetę, przejrzyj oferty kursów, imprez i spotkań. Może kurs fotografii, szydełkowania czy klub filmowy będą strzałem w dziesiątkę? Jednym ze sposobów na pozostanie młodym to stały rozwój. Przy odrobinie szczęścia pasja zostanie z nami na dłużej. Może być też tak, że pasja będzie się zmieniać i nie ma w tym nic złego. Zrób listę rzeczy, o których mówiłeś od dawna, że zrobisz je „kiedyś” albo „jak będziesz mieć więcej czasu” i po prostu zrób je punkt po punkcie. Czas ucieka, a być może nigdy nie zdążymy zrobić tego, na co mieliśmy ochotę. Jeśli czujesz, że coś cię delikatnie ciągnie w pewną stronę… posłuchaj tego głosu i działaj! Słuchaj intuicji. Nigdy nie wiadomo co cię czeka za rogiem!

IMG_8029Nie przejmuj się

Jedna z moich ulubionych autorek Glennon Doyle Melton napisała w swojej książce pt. „Wojowniczki” o przyjaciółce, która chciałaby pisać, ale nie zrobi tego, bo nie jest w tym dobra. Autorka twierdzi, że w pasji nie chodzi o to czy jest się w czymś dobrym, czy nie. Jeśli się coś kocha robić, powinno się to robić i dać światu coś, co nikt inny nie może mu dać – siebie. Nie przejmuj się więc przeszkodami na drodze. Skup się na tym, co sprawia ci radość.

Uniwersalna pasja

2105231a1266c7f97bc4e2e3f22e0ba1
Ten cytat można odnieść do każdego aspektu życia – nie tylko ciała

Ten blog jest jedną z moich pasji, ale nie będzie to nigdy uniwersalne hobby dla każdego. Chodzi nam przecież o znalezienie czegoś, co daje nam satysfakcję. Jest jednak coś, co czyni życie każdego bardziej wartościowym, a do tego zmienia świat na lepsze. Uważam, że przeznaczeniem każdego człowieka jest bycie najlepszą wersją siebie. Ulepszając siebie ulepszamy świat wokół. Będąc lepszym rodzicem sprawiamy, że nasze dziecko jest szczęśliwsze, a co za tym idzie mamy wpływ na przyszłe pokolenia. Aby zmieniać świat nie trzeba być Matką Teresą II, znaleźć lekarstwo na raka czy założyć fundację, która karmi miliony głodnych dzieci na świecie. Każdy najmniejszy krok się liczy.

Dzisiejszy świat tak gna do przodu, że nawet jeśli stoimy w miejscu, to tak naprawdę się cofamy. Warto inwestować w siebie i w swój potencjał, bo to nam pozostanie na zawsze. Dzięki szerokim horyzontom jesteśmy bardziej interesujący, a nasz rozum dłużej pozostanie sprawny. Pracodawcy coraz częściej cenią sobie pracowników wszechstronnych. A zatem do dzieła. Życzę owocnych poszukiwań!

Do zobaczenia wkrótce!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s