Holandia w pigułce, czyli dlaczego Harderwijk jest idealnym miejscem na weekendowy wypad

English  Deutsch

W ostatnich tygodniach miałam szczęście i dużo podróżowałam. Ostatni weekend spędziliśmy w Holandii w uroczym miasteczku Harderwijk. Oto kilka zdjęć z tego miejsca i to, co mi się najbardziej podobało.

Harderwijk jest maleńką miejscowością i może się wydawać mało spektakularnym miejscem na weekendowy wypad, ale jest to tylko złudzenie. Najlepsze, co można zrobić chcąc spędzić miło weekend to mieszkać w samym centrum miasta. My wybraliśmy Best Western Hotel i był to strzał w dziesiątkę! Hotel jest położony przy starówce, więc nie trzeba się martwić o dojazdy jeśli chce się pozwiedzać, poczuć atmosferę miasta i pożyć jego życiem.

Dlaczego warto odwiedzić Harderwijk:

 1. Veluwemeer

  Veluwemeer to jezioro nad którym położone jest Harderwijk, a konkretnie 2 minuty piechotą od miasteczka (i naszego hotelu). Jest połączone z innymi jeziorami i panują na nim sprzyjające warunki do uprawiania sportów wodnych, np. windsurfingu. Dla nas jednak najważniejsza była piaszczysta plaża. Nie mogłam sobie również odmówić porannego joggingu wzdłuż brzegu jeziora.

 1. Architektura

  IMG_4922

  IMG_4899

  Architecture

  Jestem fanką architektury, choć nie potrafię nazwać ani jednego jej elementu. Dla mnie jest po prostu „ładnie”, „przepięknie” albo „nic specjalnego”. To ostatnie się nigdy nie zdarza, bo uwielbiam podziwiać architekturę miast moim amatorskim okiem. A holenderska architektura jest specyficzna, urocza i zakochałam się w niej od pierwszego wejrzenia. W Harderwijk można podziwiać typową holenderską architekturę.

 2. Zwiedzanie

  IMG_4914Dla zainteresowanych zwiedzaniem i historią znajdzie się kilka zabytkowych budowli – co ważne wszystkie w odległości, które można zwiedzać piechotą. Kościół z XV wieku, brama miejska, miejskie muzeum to atrakcje, które Harderwijk ma do zaoferowania. Oprócz tego w mieście często odbywają się koncerty i inne imprezy, więc nie sposób się nudzić.

 3. Ludzie

  Our hotel window view

  Powinnam była zacząć od tego punktu. Holendrzy są niesamowicie uprzejmi i sympatyczni i wydają się naprawdę zadowoleni ze swojego życia. Nic dziwnego – dużo się ruszają, bo nie rozstają się ze swoimi rowerami. Praktycznie żyją na świeżym powietrzu, a wiadomo, że to uszczęśliwia. Zadziwia mnie też to jacy są wyluzowani. Potrafią na jednym rowerze jechać z dwójka malutkich dzieci (jedno z przodu, drugie z tyłu), albo korzystać w czasie jazdy z tableta.

 4. Delfinarium

  Świetna alternatywa na złą pogodę – można tam podziwiać delfiny, foki i inne różne inne egzotyczne morskie kreatury. My mieliśmy szczęście z pogodą, więc woleliśmy spędzać czas na plaży albo starówce, ale delfinarium będzie naszym asem w rękawie na kolejne wypady gdyby faktycznie miała być zła pogoda.

IMG_4923Harderwijk jest naprawdę godnym polecenia miasteczkiem. Uroczym, przyjaznym i każdy znajdzie tam coś dla siebie – i spragnieni miejskich wrażeń i ci, którzy pragną odpocząć na łonie natury.

IMG_7739

Do zobaczenia!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s